wtorek, 26 września, 2023

Ostatnie wpisy

Czemu włosy się kręcą?

5/5 - (1 vote)

Każdy wie, że włosy mogą być kręcone, płaskie lub falowane. Ale dlaczego każdy człowiek ma taki różny typ włosów? Czemu jednym osobom są kręcone włosy, a innym loki rosną w wyższym kształcie?

Co decyduje o charakterze włosów?

Głównym czynnikiem decydującym o charakterze włosów jest budowa łodygi włosa. Łodyga włosa składa się z trzech warstw: zewnętrznej warstwy ochronnej skóry, warstwy środkowej i wewnętrznej warstwy. Warstwa środkowa jest okrągła, podczas gdy wewnętrzna warstwa jest spłaszczona lub wystaje w kształcie trójkąta. Kształt warstwy środkowej decyduje o rodzaju włosów, gdyż jest to warstwa, która ma kontakt z powietrzem, a kształt jej decyduje o tym, jak włosy poruszają się pod wpływem wiatru i powietrza.

Genetyka i włosy

Oprócz budowy włosa, wiele zależy od genów jakie odziedziczyliśmy po rodzicach. Geny przekazywane są przez oba rodziców i określają, jak twoje włosy będą kręcone, płaskie lub falowane. Geny są również odpowiedzialne za kolor włosów, czy będzie jasny lub ciemny. Jeśli w twojej rodzinie jest wiele osób o kręconych włosach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mieć kręcone włosy, dlatego że geny występują zazwyczaj w rodzinach.

Rodzaje kręconych włosów

Niezależnie od tego, czy kręcone włosy są zdobyczy z genów dziedzicznych, czy też wynikają z budowy włosa, istnieją trzy rodzaje kręconych włosów: słabe loki, średnie loki i mocne loki. Słabe loki mają małe fale, są elastyczne i mają mały skręt. Średnie loki są trochę bardziej kruche i mają większy skręt. Mocne loki są gęste i trudne do zniesienia.

Stylizacja kręconych włosów

Kręcone włosy wyglądają najlepiej, gdy są starannie stylizowane. Przed użyciem produktów stylizujących koniecznie trzeba dobrze umyć włosy szamponem dostosowanym do typu włosów. Tylko włosy czyste i pełne życia będą miały wygląd, na którym nam zależy. Następnie należy nałożyć warstwę odżywki do włosów i odczekać kilka minut, aby umożliwić odpowiednią absorpcję odżywki.

Wysuszenie włosów suszarką – sposób na piękne loki

Gdy odżywka zostanie zmyta, następnym krokiem jest wysuszenie włosów suszarką. Trzeba pamiętać, że włosy trzeba suszyć delikatnie, aby uniknąć puszenia się. Ważne jest, aby poruszać suszarką w różnych kierunkach, aby uzyskać naturalny skręt loków.

Kolejny krok to użycie lakieru do włosów, aby utrwalić loki. Jeszcze lepszym pomysłem jest użycie pianki termoochronnej, która zabezpieczy włosy przed skutkami działania ciepła suszarki.

Szczotkowanie kręconych włosów

Kolejny krok to szczotkowanie włosów, ale trzeba to robić powoli i dokładnie. Kręcone włosy są bardzo podatne na uszkodzenia i łatwo je zbyt mocno szczotkować. Włosy powinny być najpierw rozczesywane zaczynając od końcówek gdy są jeszcze mokre. Następnie należy szczotkować włosy powoli i delikatnie, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Czemu włosy się nie chcą kręcić?

Jeśli twoje włosy nie chcą się kręcić, jest wiele powodów tego stanu rzeczy. Często jest to spowodowane przesuszoną warstwą skóry lub starzeniem się włosa. Niektórzy ludzie mają tak gęste i sztywne włosy, że nie chcą się kręcić. Inną częstą przyczyną braku skrętu jest zbyt mocne szczotkowanie włosów, co uniemożliwia naturalny skręt.

Konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji kręconych włosów

Zła pielęgnacja włosów może spowodować uszkodzenia włosa, szczególnie włosów kręconych. Przede wszystkim trzeba używać produktów przeznaczonych do włosów kręconych, takich jak szampony, odżywki i produkty do stylizacji dobrane odpowiednio do typu włosów. Niedotrzymanie tych staranności włosy staną się suche, łamliwe i łatwo się elektryzują.

Korzyści prawidłowej pielęgnacji kręconych włosów

Prawidłowa pielęgnacja kręconych włosów zapewnia im dobre zdrowie, wygląd i wytrzymałość. Używanie szamponu i odżywki dedykowanego do włosów kręconych pozwala włosom wzmocnić się, dodaje im elastyczności i większej odporności na uszkodzenia i docenia bogactwo włosów. Co ważne, przy odpowiednim szyku loków, ich stylizacja będzie trwać dłużej.

Podsumowanie

Przyczyny, dla których włosy się kręcą są wielorakie i wynikają zarówno z ich budowy, jak i genów. Pomimo różnych rodzajów kręconych włosów, ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację, aby były pełne życia i zdrowe. Odpowiednio dobrane produkty i dobra stylizacja loków gwarantują, że włosy będą pięknie i dłużej utrzymywać skręt.

Latest Posts

Popularne wpisy

Lista kategorii

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić najważniejszych newsów!