wtorek, 26 września, 2023

Ostatnie wpisy

Dieta IF, czyli post przerywany! Na czym polega?

5/5 - (1 vote)

Dieta IF nazywana również postem przerywanym, czy też dietą okienkową, cieszy się coraz większą popularnością. Rosnąca ilość jej zwolenników uznaje ją właściwie nie za dietę specjalistyczną, a sposób odżywiania, definiujący poniekąd ich styl życia. Coraz śmielej taki styl życia promują osoby medialne i celebryci nierzadko chlubiący się nienaganną sylwetką, co może zachęcać! Na czym właściwie polega dieta IF? Czym, zyskała tylu zwolenników? O tuż jej założeniem jest czasowe ograniczenie posiłków w ciągu dnia. Co, ważne przy zachowaniu odpowiedniego, założonego rytmu, szybko wyrabia się nawyki i przyzwyczaja organizm do określonego cyklu żywieniowego. Zatem nie ma ryzyka odczuwania większego głodu i zmagania się ze słabościami. Jej istotną zaletą jest fakt, że organizm ma więcej czasu na trawienie spożytego posiłku. Dzięki, temu wszelkie procesy metaboliczne mogą przebiegać poprawnie. Zazwyczaj pomaga również zredukować masę ciała, czy też utrzymać ją w normie. Istnieje kilka wariantów diety okienkowej, ale najpopularniejszym jest 16/8. 

Okienko żywieniowe – na czym właściwie polega? 

Złożeniem diety IF, jest zachowywanie postu od jedzenia przez daną ilość godzi i okienka żywieniowego przez kolejny określony czas. Dostępne są następujące warianty: 

  • 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia,
  • 18 godzin postu i 6 godzin jedzenia,
  • 20 godzin postu i 4 godziny jedzenia

Przy tym nie określa się jasno żadnych norm dotyczących kaloryczności spożywanych produktów, czy też rodzaju spożywanego pokarmu. Zaleca się jednak opierać codzienny jadłospis na ogólnych zasadach zdrowego odżywiania. Kiedy celem jest redukcja masy ciała warto, także kontrolować kaloryczność posiłków i zachować deficyt. To sposób na zyskanie szybkich efektów. Co w trakcie postu? O tuż wówczas należy pić głównie wodę, niesłodzoną herbatę lub zioła a wystrzegać się napojów gazowanych, soków owocowych, napojów izotonicznych, energetycznych i alkoholu. Co, może być istotne dla niektórych osób przerywany post można łączyć z każdą specjalistyczną dietą. Przed przystąpieniem do stosowania jakiejkolwiek diety warto zawsze skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Sprawdź również czym jest intuicyjne odżywianie.

Latest Posts

Popularne wpisy

Lista kategorii

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić najważniejszych newsów!