wtorek, 26 września, 2023

Ostatnie wpisy

Jak dbać o skórę z piegami?

5/5 - (1 vote)

Piegi są jak loki — ci, którzy ich nie mają, rozpaczliwie o nich marzą, a ci, którzy mają, robią wszystko, by je wydostać. Można je przykryć podkładem, można je wybielić, a można je kochać i nie ukrywać. Tak czy inaczej, najważniejsze jest, aby pamiętać o pielęgnacji skóry z piegami. 

Co musisz wiedzieć o piegach?

Piegi to małe, barwnikowe plamki, które pojawiają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Za ich występowanie odpowiadają melanocyty, komórki skóry chroniące przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Pod wpływem słońca komórki te produkują melaninę, specjalną substancję, która przyciemnia skórę.

Melanocyty produkują dwie formy melaniny, eumelaninę i feomelaninę. Ich ilość decyduje o kolorze skóry i włosów danej osoby. Im więcej eumelaniny, tym skóra jest ciemniejsza i spokojniej reaguje na słońce. Na przewagę feomelaniny wskazują jasne włosy, piegi i cienka skóra, która szybko się czerwieni i łatwo ulega poparzeniom na słońcu.

Dlaczego nie wszyscy mają piegi? 

Większość ludzi ma melanocyty rozmieszczone równomiernie w skórze, dzięki czemu powstaje opalenizna. Jednak u niektórych osób skupiają się one i tworzą małe plamki — piegi. To, jak przebiega ten proces, zależy od genetyki, a dokładniej od genu MC1R, który wpływa na kolor skóry i włosów.

Gdy w genie występują zaburzenia, pojawia się rudy kolor włosów i piegi na twarzy. To dlaczego nie wszyscy rudowłosi ludzie mają piegi i nie wszyscy ludzie z piegami mają rude włosy? W komórkach każdej osoby znajdują się dwie kopie większości genów. W genie MC1R jedna kopia odpowiada za kolor włosów, a druga za kolor skóry. Uważa się, że nieprawidłowości w jednej kopii powodują powstawanie piegów, a obie kopie dają również rude włosy. 

Dzieci zazwyczaj nie rodzą się z piegami. Pierwsze plamy pojawiają się w wieku dwóch lub trzech lat i z każdym rokiem stają się większe. Latem zwiększają swoją liczbę, a zimą mogą zniknąć.

W starszym wieku piegów jest mniej, ponieważ skóra nie jest już tak wrażliwa na słońce. W ich miejsce pojawiają się zazwyczaj plamy soczewicowate — brązowe, które pojawiają się w miejscach, które najbardziej przebywały na słońcu. Te plamy nie znikają zimą i zostają do końca życia. 

Piegi to nie znamiona. Te pierwsze pochodzą z melaniny w zewnętrznej warstwie skóry, a te drugie z melanocytów w dolnej warstwie. Znamiona również wystają nieco ponad powierzchnię skóry i często są większe niż piegi.

Normalne piegi są jasnobrązowe, całkowicie płaskie i mają wielkość od jednego do dwóch milimetrów. Z roku na rok pojawiają się w lecie i znikają w zimie. Jeśli na skórze pojawią się plamy, które krwawią lub mają inny kolor (np. czarny lub niebieskawy), należy skonsultować się z lekarzem.

Szczególna troska

Same piegi na twarzy są nieszkodliwe i nie powodują dyskomfortu na skórze, więc nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Z reguły jednak osoby z piegami mają jasną skórę i są wrażliwe na promieniowanie UV. Osoby posiadające piegi, niebieskie lub zielone oczy, rude lub blond włosy mają największe ryzyko zachorowania na raka skóry — czerniaka. Muszą szczególnie uważać na ochronę skóry przed słońcem, aby zapobiec poparzeniom słonecznym i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka. Właściwym wyborem jest filtr przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku ochrony — SPF 30 i więcej.

Osobom o piegowatej skórze zaleca się nie opalać latem i stosować filtry przeciwsłoneczne. Twarz, usta i wszystkie odsłonięte obszary skóry powinny być chronione przez nałożenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. Wskazane jest również noszenie kapelusza z wysokim rondem, okularów przeciwsłonecznych i ubrań zakrywających ciało.

Możesz pozbyć się piegów na zawsze

Jedynym sposobem na zatrzymanie piegów jest całkowite unikanie słońca. Jeśli promienie słoneczne nie docierają do skóry, plamy znikną same. Dlatego latem piegi są liczne, a przez zimę wszystkie lub prawie wszystkie znikają.

Właściciele jasnej skóry muszą tylko spędzić dziesięć do piętnastu minut dziennie na letnim słońcu, aby uzyskać witaminę D. Chociaż niektórzy eksperci odradzają wystawianie podatnej na poparzenia słoneczne, delikatnej skóry na wysoki poziom promieniowania.

Peelingi chemiczne i zabiegi laserowe mogą pomóc w przyspieszeniu procesu utraty piegów. Jednak to pomoże tylko do momentu, gdy promienie UV uderzą w skórę.

Jako środek zapobiegawczy możesz spróbować kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF co najmniej 50. Należy go stosować przed każdą aktywnością na świeżym powietrzu — zimą i latem, przy słonecznej i pochmurnej pogodzie.

Podsumowanie

Piegi są osobliwością skórną, która nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jednak skóra wrażliwa na promieniowanie UV wymaga szczególnej pielęgnacji.

Do ochrony skóry w lecie nadają się produkty pielęgnacyjne z filtrem SPF co najmniej 30. Należy ich stosować na pół godziny przed wyjściem na słońce. Aby uniknąć poparzeń słonecznych, należy zakrywać skórę ubraniem, na twarz kapelusz, a na oczy okulary przeciwsłoneczne.

Aby zapobiec pojawieniu się piegów, należy zawsze stosować produkty z filtrem SPF co najmniej 50 i spędzać jak najmniej czasu na słońcu. Różne zabiegi chemiczne i laserowe pomogą usunąć istniejące piegi na twarzy i całym ciele, ale nie zapobiegną ich pojawieniu się.

Latest Posts

Popularne wpisy

Lista kategorii

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić najważniejszych newsów!