wtorek, 26 września, 2023

Ostatnie wpisy

Jak dbać o włosy farbowane, aby nie straciły koloru?

5/5 - (3 votes)

Włosy farbowane mogą dodać nam pewności siebie i nowy wygląd, ale utrzymanie żywego i trwałego koloru może być wyzwaniem. Jeśli farbujesz włosy lub zamierzasz to zrobić, istnieje wiele sposobów, aby zadbać o swoje włosy farbowane i zachować intensywność koloru przez dłuższy czas. W tym artykule omówimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w pielęgnacji włosów farbowanych i utrzymaniu pięknego koloru.

Wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji

Jednym z kluczowych kroków w dbaniu o włosy farbowane jest stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji. Oto kilka zaleceń:

Szampony i odżywki przeznaczone dla włosów farbowanych

Wybierz szampon i odżywkę, które są specjalnie opracowane do pielęgnacji włosów farbowanych. Te produkty są delikatniejsze dla koloru włosów i pomagają utrzymać jego intensywność. Szukaj produktów oznaczonych jako „dla włosów farbowanych” lub „kolorochronne”.

Produkty bez siarczanów i parabenów

Unikaj szamponów i odżywek zawierających siarczany i parabeny, ponieważ mogą one prowadzić do szybszego blaknięcia koloru. Siarczany są agresywnymi detergentami, które mogą usuwać barwniki z włosów, podczas gdy parabeny mogą przyczyniać się do osłabienia i wypłukiwania koloru.

Odżywki bez spłukiwania

Dodatkowo, używanie odżywek bez spłukiwania, zwanych również olejkami lub serum do włosów, może pomóc w utrzymaniu wilgoci i ochronie koloru włosów farbowanych. Te produkty tworzą warstwę ochronną na włosach, zapobiegając blaknięciu koloru.

Ochrona włosów przed słońcem i czynnikami zewnętrznymi

Słońce, woda chlorowana, słona woda czy nawet zanieczyszczenia mogą mieć negatywny wpływ na kolor włosów farbowanych. Oto kilka wskazówek, jak chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi:

Używaj produktów z filtrem UV

Szukaj produktów do stylizacji lub sprayów z filtrem UV, które zapewnią dodatkową ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Nakładaj te produkty przed wyjściem na słońce lub przed kontaktami z wodą.

Noszenie nakrycia głowy

Jeśli planujesz dłuższy pobyt na słońcu, warto rozważyć noszenie nakrycia głowy, takiego jak kapelusz lub chusta, aby chronić włosy przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jest to szczególnie ważne, gdy Twoje włosy są świeżo po farbowaniu.

Unikanie chlorowanej wody i słonej wody

Chlorowana woda basenowa i słona woda morska mogą mieć negatywny wpływ na kolor włosów farbowanych. Przed wejściem do basenu lub morza warto nasączyć włosy czystą wodą i nałożyć na nie odrobinę odżywki lub olejku, aby stworzyć barierę ochronną. Można również użyć specjalnej czepki do pływania, aby ograniczyć kontakt włosów z wodą.

Unikanie częstego mycia włosów

Częste mycie włosów może przyczynić się do szybszego wypłukiwania koloru. Staraj się ograniczyć częstotliwość mycia do co najmniej co drugi dzień lub nawet rzadziej, jeśli to możliwe. Możesz również wypróbować metodę „co-washing”, która polega na stosowaniu samej odżywki lub delikatnego szamponu bez siarczanów, aby utrzymać wilgoć i kolor włosów.

Odpowiednie metody stylizacji włosów farbowanych

Prawidłowa stylizacja ma również znaczenie dla utrzymania koloru włosów farbowanych. Oto kilka zaleceń:

Ograniczenie użycia narzędzi do stylizacji ciepłem

Prostownice, lokówki i suszarki do włosów mogą przyczynić się do utraty koloru i uszkodzenia włosów farbowanych. Staraj się ograniczyć używanie tych narzędzi do minimum i zawsze stosuj produkty termoochronne przed stylizacją.

Unikanie ostrej gumki do włosów

Tradycyjne gumki do włosów mogą powodować łamliwość i wypłukiwanie koloru. Zamiast nich, używaj miękkich gumek do włosów bez metalowych elementów, które nie będą tak agresywne dla włosów farbowanych.

Unikanie mocnych środków utrwalających

Unikaj używania mocnych lakierów do włosów lub innych środków utrwalających, które mogą zawierać alkohol lub agresywne substancje chemiczne. Mogą one przyczynić się do wysuszenia i blaknięcia koloru. Wybieraj delikatne produkty do stylizacji, które nie będą negatywnie wpływać na kolor włosów.

Regularne przycinanie włosów

Regularne przycinanie końcówek włosów jest ważne dla utrzymania zdrowia i wyglądu włosów farbowanych. Przycinanie końcówek pomaga pozbyć się rozdwojonych i uszkodzonych fragmentów, które mogą wpływać na wygląd i kolor włosów. Regularne przycinanie również pomaga w utrzymaniu kształtu fryzury i sprawia, że włosy wydają się zdrowsze i bardziej lśniące.

Podsumowanie

Utrzymanie pięknego i trwałego koloru włosów farbowanych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wybieranie odpowiednich produktów do pielęgnacji, ochrona przed słońcem i czynnikami zewnętrznymi, stosowanie odpowiednich metod stylizacji i regularne przycinanie włosów to kluczowe czynniki, które pomogą Ci utrzymać intensywność koloru przez dłuższy czas. Pamiętaj, że włosy farbowane wymagają dodatkowej uwagi i troski, dlatego warto inwestować czas i wysiłek w odpowiednią pielęgnację. Dzięki tym praktycznym wskazówkom będziesz cieszyć się pięknym, trwałym kolorem włosów przez długi czas.

Latest Posts

Popularne wpisy

Lista kategorii

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić najważniejszych newsów!