wtorek, 26 września, 2023

Ostatnie wpisy

Jak zacząć ćwiczyć, żeby później nie zrezygnować?

5/5 - (3 votes)

Każda z nas przynajmniej raz zaplanowała, że w poniedziałek wreszcie zacznie ćwiczyć. Następnie, kilka tygodni później, znajdujemy się na kanapie zamiast na siłowni. Ale dość tego! Podpowiadamy, jak zacząć chodzić na siłownię, zaangażować się w swój trening i nauczyć się czerpać radość z tego procesu.

Zadbaj o komfort swoich treningów

Kelly McGonigal w swojej książce Willpower twierdzi, że siła woli jest zasobem wyczerpywalnym. Zaleca nie marnować go, ale oszczędzać na naprawdę ważne rzeczy. W sporcie oznacza to minimalizację wszelkich dodatkowych przeszkód, które mogą pojawić się na drodze treningu.

Jeśli planujesz rozpocząć ćwiczenia poza domem, pomyśl wcześniej o logistyce. Dojazd do klubu powinien być wygodny. Jeśli jedziesz samochodem, upewnij się, że w pobliżu znajduje się parking. 

W przypadku treningów w domu zorganizuj wcześniej miejsce. Znajdź w swoim mieszkaniu wygodną przestrzeń i zgromadź niezbędny sprzęt, dzięki któremu Twoje domowe sesje ćwiczeń będą komfortowe. Im mniej wysiłku wymaga rozpoczęcie treningu, tym lepiej.

Ustal realistyczny harmonogram treningów

Wyznacz sobie czas na treningi i wpasuj je w swój harmonogram. Treningi nie powinny być odkładane na inne ważne zajęcia — w ten sposób nie zapędzisz się w swojej sprawności. 

Nie rozpaczaj, nawet jeśli opuścisz kilka treningów

Każdemu się to zdarza. Według amerykańskiego trenera Joe Freeda najgorszą rzeczą, jaką można zrobić po opuszczeniu treningu, jest próba nadrobienia go i zwiększenie intensywności treningu następnego dnia. W ten sposób tylko zaszkodzisz swojemu organizmowi, zmęczysz się, a nawet możesz nabawić się kontuzji.

Jeśli opuściłaś tylko kilka dni, po prostu kontynuuj trening jak zwykle. A jeśli opuściłaś więcej niż dwa tygodnie, zacznij ćwiczyć od łatwego treningu. Słuchaj swojego ciała i stopniowo wracaj do normalnego poziomu ćwiczeń.

Ćwicz w towarzystwie

Kelly McGonigal w swojej książce Willpower mówi nam, że nawyki mogą być zaraźliwe. I dotyczy to zarówno tych dobrych, jak i złych. Jeśli twoi znajomi przesiadują w barach przez cały weekend, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pójdziesz w ich ślady. A jeśli twoi przyjaciele są do porannego biegania, jedzenia prawo i pobyt aktywny, zdrowy styl życia prawdopodobnie stać się nawykiem z tobą.

Postaraj się więc znaleźć partnera do treningów. Wspólne ćwiczenia sprawiają więcej radości. Możecie się wzajemnie wspierać i unikać załamań — trudniej jest pominąć trening, jeśli zgodzisz się ćwiczyć razem ze swoją dziewczyną.

Kupić ładne ubrania sportowe

Nowe uniformy sprawiają, że czujesz się dobrze i jesteś zmotywowany. Jeśli ćwiczysz w domu, może być trudno zmusić się do wstania i rozpoczęcia ćwiczeń. Pierwszym krokiem jest założenie sportowych ubrań. Po całkowitym przebraniu się nie chcesz się wyślizgnąć.

Wyznacz konkretny cel i zapisuj swoje osiągnięcia

Czasami samo robienie pompek i przysiadów jest nudne. Aby zacząć ćwiczyć z zainteresowaniem, wyznacz sobie konkretny cel. Przebiec maraton, przepłynąć Wołgę, usiąść na splita czy nauczyć się tańca i wystąpić na recitalu w klubie — każdy cel jest w porządku. Tak długo, jak cię to podnieca.

Śledź swoje postępy. Na przykład, zrób zdjęcie siebie w bieliźnie lub otwartych ubraniach gimnastycznych przed rozpoczęciem treningu. Co jakiś czas rób nowe zdjęcia i porównuj wynik. Zobaczysz, że Twoje ciało stało się szczuplejsze i bardziej napięte. Namacalne efekty Twoich treningów zmotywują Cię do dalszego działania.

Ustanowienie przyjemnego rytuału po treningu

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii potwierdziły, że nagrody pomagają w tworzeniu trwałych nawyków fitness. Efekty ćwiczeń — sprawne ciało, silne mięśnie, zdrowy sen — są satysfakcjonujące same w sobie. Jednak żeby je poczuć, potrzeba czasu.

Warto sobie pomóc po drodze. Aby wyrobić sobie zdrowy nawyk, pomyśl o miłej nagrodzie po treningu. Można pójść na saunę lub masaż, poleżeć w ciepłej kąpieli z solą lub wziąć prysznic z pachnącym żelem.

Latest Posts

Popularne wpisy

Lista kategorii

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić najważniejszych newsów!