wtorek, 26 września, 2023

Ostatnie wpisy

Jak zrobić manicure i pedicure w domu, nie niszcząc paznokci?

5/5 - (1 vote)

Dermatolodzy uważają, że robienie manicure i pedicure w salonie nie jest naprawdę konieczne, dla zdrowia paznokci wystarczą proste procedury w domu. Oto jak zdezynfekować paznokcie, dlaczego nie należy dotykać skórek i jak uniknąć infekcji paznokci. 

Nawet jeśli jesteś przyzwyczajona do robienia manicure i pedicure w salonie, robienie tego samodzielnie może być całkiem przydatne. Pilnowanie swoich paznokci pomoże zapobiec infekcjom, wrastaniu paznokci i błędom popełnianym przez technika. 

Jak prawidłowo obcinać paznokcie?

Upewnij się, że Twoje narzędzia są gotowe

Zanim zrobisz cokolwiek do swoich paznokci, upewnij się, że twoje narzędzia są wystarczająco ostre i czyste. 

Po pierwsze, obcinacz do paznokci powinien być tylko Twój — nie ma wstydu w byciu chciwym, jeśli chodzi o higienę osobistą. Trzeba je również zdezynfekować. Pozwól narzędziom namoczyć się w misce z alkoholem (70-90 stopni), następnie wyszczotkuj je, opłucz w gorącej wodzie i koniecznie wysusz. 

Po drugie, należy je naostrzyć. Jeśli narzędzia są tępe, będą z trudem obcinać paznokcie i mogą nawet uszkodzić płytkę paznokciową. Nie można też delikatnie wycinać zadziorów tępymi cążkami do paznokci — jest większa szansa, że zbliżywszy się do kawałka skóry przy paznokciu, zrobisz nowe. Narzędzia do manicure i pedicure można ostrzyć w domu za pomocą papieru ściernego. Albo powierzyć pracę rzemieślnikowi. 

Nie zaleca się golić nóg przed obcinaniem paznokci

Dermatology Association of America zaleca golenie goleni po wykonaniu pedicure. W przeciwnym razie może dojść do niewielkiej plamki infekcji, która może rozprzestrzenić się na paznokieć. 

Namocz paznokcie przed ich obcięciem

Wygodniej i łatwiej jest obcinać paznokcie po kąpieli lub prysznicu, kiedy są one zmiękczone. Wystarczy, że potrzymasz stopy pod ciepłą wodą przez kilka minut i jesteś gotowa do cięcia. Albo zanurz stopy i dłonie w wannie z ciepłą wodą na pół godziny, aby się zrelaksować i poczuć jak w spa. Załóż szlafrok i zastosuj maseczkę na twarz, aby wzmocnić efekt. 

Tnij równo i nie zaokrąglaj końców

Najlepiej nadać paznokciom kwadratowy kształt i nie obcinać końcówek cążkami czy nożyczkami. Jeśli obcinamy paznokcie na okrągło i głęboko, mogą one odrastać i wbijać się w skórę. Wrastające paznokcie u nóg wyglądają nieestetycznie, mogą powodować stany zapalne i mogą nawet zaprowadzić Cię do gabinetu chirurga. Wrastający paznokieć zostanie usunięty nawet w przypadku rozwinięcia się infekcji. Jednak jeśli jest niewielki, to można uciec od usunięcia małego kawałka i zastosowania kąpieli przeciwzapalnych.

Zakończ opiłowując paznokcie w jedną stronę pilnikiem do paznokci

Pilnik do paznokci służy nie tylko do nadawania paznokciom ładnego kształtu. Ma za zadanie wygładzić wszelkie nierówności. Jest on potrzebny, aby nie drapać siebie i innych oraz nie czepiać się ubrań. Ważne jest, aby piłować w jednym kierunku. Tam i z powrotem jest bezużyteczne. Może to spowodować, że paznokieć będzie cieńszy lub rozdwojony.

Jak dbać o naskórek?

Dermatolodzy są przeciwni wstępnemu wycinaniu naskórka

Dermatolodzy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Dermatologów apelują, by nie dotykać naskórka. W końcu chroni paznokieć przed bakteriami i zarazkami. Bez tego paznokieć jest zawsze zagrożony. Jeśli po manicure w domu nie ma stanu zapalnego na dłoniach i stopach, podziękuj wysterylizowanemu narzędziu i aktywnemu układowi odpornościowemu

Lekarze nie zalecają również odsuwania skórek, gdyż może to spowodować uraz korzenia paznokcia i wywołać paronychię. Dzieje się tak wtedy, gdy uszkodzony obszar paznokcia zostaje przeniknięty przez bakterie lub grzyby, a to powoduje powstanie stanu zapalnego. 

Nie wolno wycinać skórek, ale można je usunąć specjalnym preparatem do usuwania skórek

A przecież bez skórek paznokcie wyglądają schludniej. Możesz się ich pozbyć, ale zamiast nożyczek będziesz potrzebować preparatu do usuwania skórek i pomarańczowych patyczków. W ten sposób wykonuje się manicure nieobcinany. 

Cuticle remover usuwa warstwę martwego naskórka. Są na to dwa sposoby — z łagodnymi i agresywnymi składnikami. Łagodne produkty zawierają kwasy AHA, agresywne — alkalia. Kwaśne mniej podrażniają i wysuszają skórę, dlatego najlepiej je wybierać. 

Produkt nakłada się na skórę na około minutę, a następnie delikatnie zmywa się go za pomocą pomarańczowego patyczka. Martwy naskórek, który wystaje, można wyciąć za pomocą maszynki do wycinania skórek. Nie dotykaj jednak podstawy paznokcia — nie dość, że możesz uszkodzić paznokieć, to jeszcze odgryźć jego nadmiar aż do krwawienia.

Jak i czym nawilżać paznokcie?

Nie musisz kupować specjalnych olejków do skórek, wosków czy rękawiczek z wymyślnymi wzorami. Wystarczy wziąć trochę wazeliny lub kremu nawilżającego zawierającego wazelinę oraz kilka bawełnianych rękawiczek domowych i urządzić sobie zabieg spa. Możesz również nosić na stopach bawełniane skarpetki i iść do łóżka z kremem spa, aby odżywić skórę i paznokcie. 

Ważne jest, aby przed nałożeniem kremu dłonie i stopy były lekko wilgotne — krem „zamknie” je pod własną warstwą. 

Im częściej będziesz odżywiać dłonie i paznokcie kremami, tym lepiej. Nie zapominaj też o myciu naczyń i sprzątaniu domu w rękawiczkach, aby nie wysuszyć skóry i paznokci.

Latest Posts

Popularne wpisy

Lista kategorii

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić najważniejszych newsów!