Dermatolodzy uważają, że robienie manicure i pedicure w salonie nie jest naprawdę konieczne, dla zdrowia paznokci wystarczą proste procedury w domu. Oto jak zdezynfekować paznokcie, dlaczego nie należy dotykać skórek i jak uniknąć infekcji paznokci.
Nawet jeśli jesteś przyzwyczajona do robienia manicure i pedicure w salonie, robienie tego samodzielnie może być całkiem przydatne. Pilnowanie swoich paznokci pomoże zapobiec infekcjom, wrastaniu paznokci i błędom popełnianym przez technika.
Jak prawidłowo obcinać paznokcie?
Upewnij się, że Twoje narzędzia są gotowe
Zanim zrobisz cokolwiek do swoich paznokci, upewnij się, że twoje narzędzia są wystarczająco ostre i czyste.
Po pierwsze, obcinacz do paznokci powinien być tylko Twój — nie ma wstydu w byciu chciwym, jeśli chodzi o higienę osobistą. Trzeba je również zdezynfekować. Pozwól narzędziom namoczyć się w misce z alkoholem (70-90 stopni), następnie wyszczotkuj je, opłucz w gorącej wodzie i koniecznie wysusz.
Po drugie, należy je naostrzyć. Jeśli narzędzia są tępe, będą z trudem obcinać paznokcie i mogą nawet uszkodzić płytkę paznokciową. Nie można też delikatnie wycinać zadziorów tępymi cążkami do paznokci — jest większa szansa, że zbliżywszy się do kawałka skóry przy paznokciu, zrobisz nowe. Narzędzia do manicure i pedicure można ostrzyć w domu za pomocą papieru ściernego. Albo powierzyć pracę rzemieślnikowi.
Nie zaleca się golić nóg przed obcinaniem paznokci
Dermatology Association of America zaleca golenie goleni po wykonaniu pedicure. W przeciwnym razie może dojść do niewielkiej plamki infekcji, która może rozprzestrzenić się na paznokieć.
Namocz paznokcie przed ich obcięciem
Wygodniej i łatwiej jest obcinać paznokcie po kąpieli lub prysznicu, kiedy są one zmiękczone. Wystarczy, że potrzymasz stopy pod ciepłą wodą przez kilka minut i jesteś gotowa do cięcia. Albo zanurz stopy i dłonie w wannie z ciepłą wodą na pół godziny, aby się zrelaksować i poczuć jak w spa. Załóż szlafrok i zastosuj maseczkę na twarz, aby wzmocnić efekt.
Tnij równo i nie zaokrąglaj końców
Najlepiej nadać paznokciom kwadratowy kształt i nie obcinać końcówek cążkami czy nożyczkami. Jeśli obcinamy paznokcie na okrągło i głęboko, mogą one odrastać i wbijać się w skórę. Wrastające paznokcie u nóg wyglądają nieestetycznie, mogą powodować stany zapalne i mogą nawet zaprowadzić Cię do gabinetu chirurga. Wrastający paznokieć zostanie usunięty nawet w przypadku rozwinięcia się infekcji. Jednak jeśli jest niewielki, to można uciec od usunięcia małego kawałka i zastosowania kąpieli przeciwzapalnych.
Zakończ opiłowując paznokcie w jedną stronę pilnikiem do paznokci
Pilnik do paznokci służy nie tylko do nadawania paznokciom ładnego kształtu. Ma za zadanie wygładzić wszelkie nierówności. Jest on potrzebny, aby nie drapać siebie i innych oraz nie czepiać się ubrań. Ważne jest, aby piłować w jednym kierunku. Tam i z powrotem jest bezużyteczne. Może to spowodować, że paznokieć będzie cieńszy lub rozdwojony.
Jak dbać o naskórek?
Dermatolodzy są przeciwni wstępnemu wycinaniu naskórka
Dermatolodzy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Dermatologów apelują, by nie dotykać naskórka. W końcu chroni paznokieć przed bakteriami i zarazkami. Bez tego paznokieć jest zawsze zagrożony. Jeśli po manicure w domu nie ma stanu zapalnego na dłoniach i stopach, podziękuj wysterylizowanemu narzędziu i aktywnemu układowi odpornościowemu.
Lekarze nie zalecają również odsuwania skórek, gdyż może to spowodować uraz korzenia paznokcia i wywołać paronychię. Dzieje się tak wtedy, gdy uszkodzony obszar paznokcia zostaje przeniknięty przez bakterie lub grzyby, a to powoduje powstanie stanu zapalnego.
Nie wolno wycinać skórek, ale można je usunąć specjalnym preparatem do usuwania skórek
A przecież bez skórek paznokcie wyglądają schludniej. Możesz się ich pozbyć, ale zamiast nożyczek będziesz potrzebować preparatu do usuwania skórek i pomarańczowych patyczków. W ten sposób wykonuje się manicure nieobcinany.
Cuticle remover usuwa warstwę martwego naskórka. Są na to dwa sposoby — z łagodnymi i agresywnymi składnikami. Łagodne produkty zawierają kwasy AHA, agresywne — alkalia. Kwaśne mniej podrażniają i wysuszają skórę, dlatego najlepiej je wybierać.
Produkt nakłada się na skórę na około minutę, a następnie delikatnie zmywa się go za pomocą pomarańczowego patyczka. Martwy naskórek, który wystaje, można wyciąć za pomocą maszynki do wycinania skórek. Nie dotykaj jednak podstawy paznokcia — nie dość, że możesz uszkodzić paznokieć, to jeszcze odgryźć jego nadmiar aż do krwawienia.
Jak i czym nawilżać paznokcie?
Nie musisz kupować specjalnych olejków do skórek, wosków czy rękawiczek z wymyślnymi wzorami. Wystarczy wziąć trochę wazeliny lub kremu nawilżającego zawierającego wazelinę oraz kilka bawełnianych rękawiczek domowych i urządzić sobie zabieg spa. Możesz również nosić na stopach bawełniane skarpetki i iść do łóżka z kremem spa, aby odżywić skórę i paznokcie.
Ważne jest, aby przed nałożeniem kremu dłonie i stopy były lekko wilgotne — krem „zamknie” je pod własną warstwą.
Im częściej będziesz odżywiać dłonie i paznokcie kremami, tym lepiej. Nie zapominaj też o myciu naczyń i sprzątaniu domu w rękawiczkach, aby nie wysuszyć skóry i paznokci.